האיכר והאסטרולוג

פורסם ב22.11.19

שלום חברים יקרים, הסיפור שבחרתי לשלוח לכם היום הוא סיפור על מסע שמקורו בבורמה. מצאתי אותו בספר “הדרך הארוכה אל החכמה” של יאן פיליפ סנדקר וקיצרתי אותו קצת. מתחתיו מתנה לשבת ומידע על הפעילויות הקרובות. שבת שלום!

איכר צעיר חרוץ וישר שחי עם הוריו בכפר קטן חש ברע. צמחי המרפא של איש הרפואה של הכפר לא עזרו. אסטרולוג האזור אמר שבממלכה רחוקה חי אסטרולוג רב תהילה שיוכל לעזור לאיכר הצעיר.

ההורים חששו שהמסע הארוך יהיה מעל לכוחו של בנם החולה, אך הוא חשש למות בכפר והחליט לצאת לדרך.

בערב הראשון הגיע אל גבעה קטנה שנחש גדול שכב למרגלותיה. “לאן תלך?” שאל הנחש. “אני במסע אל אסטרולוג רב תהילה”. ענה האיכר. “תוכל לשאול אותו בשבילי מדוע אינני יכול להתרחק מהגבעה הזו אף שאני מרבה לנסות?”. “אעשה זאת ברצון” ענה האיכר הצעיר “בדרך חזרה אעבור פה שנית ואמסור לך את התשובה”.

הוא המשיך בדרכו והגיע לנהר רחב שזרימתו עזה. הוא לא ידע איך לחצות אותו. לפתע התקרב אליו בשחיה תנין. “לאן תלך?” שאל התנין. “אני במסע אל אסטרולוג רב תהילה”. ענה האיכר. “אבל אינני יכול לחצות את הנהר.” “אל תדאג.” ענה התנין. “אני אעביר אותך. האם תוכל לשאול את האסטרולוג בשבילי מדוע אני לא יכול לצלול במים, על אף שאני תנין?”. האיכר הסכים לשאול את השאלה והתנין העביר אותו לגדה השניה.

הצעיר המשיך בדרכו והגיע אל ממלכה שבגבולה הוצבו שלטים גדולים המזהירים כל זר מחציית הגבול. עונש מוות איים על כל מסיג גבול. אבל לאיש הצעיר לא היתה ברירה והוא המשיך ללכת.

לא חלף זמן רב והוא נאסר עי חיילים והובא אל המלך שאמר לו “כיצד אתה מעז לדרוך על אדמתי?”. “אני מצטער” ענה האיכר “אני במסע אל אסטרולוג רב תהילה והדרך חוצה את ממלכתך. אני מבקש את מחילתך”

המלך עמד להורות שיוציאו את הצעיר להורג אבל אז נשמע קולה העדין של ביתו הנסיכה: “האם תוכל לשאול את האסטרולוג מה צופן לי העתיד?”

המלך לא האמין למשמע אזניו. מאז נולדה לא אמרה ביתו אפילו מילה אחת וכולם חשבו שהיא אילמת. הוא החליט לחוס על חייו של הצעיר בתנאי שבדרך חזרה יעצור שוב בארמון וימסור את תשובת האסטרולוג.

סוף סוף הגיע האיכא הצעיר אל האסטרולוג. הוא חיכה בתור עם עוד אנשים שהגיעו ממרחקים וסיפר את סיפורו. האסטרולוג שתק ארוכות ולבסוף אמר: “אילולא יצאת למסע כבר היית מת. אבל עכשיו לאחר שהתגברת על קשיי הדרך, תתגבר גם על המחלה, ותהפוך לאדם עשיר ומאושר”.

ואז ספר לו הצעיר על שאלותיהם של הנסיכה, התנין והנחש. והאסטרולוג השיב
“על המלך להשיא את ביתו לגבר שאליו היא מפנה את מילתה הראשונה. מאותו רגע ואילך לא יהיה לה עוד קושי לדבר. בראש התנין מסתתרת אבן מאגית. חייבים להסיר אותה ואז יוכל התנין לצלול במים. הנחש שומר ללא ידיעתו על מטיל זהב גדול שנמצא בגבעה. אם יוציאו את הזהב הוא יוכל לזחול לכל מקום שירצה”.

חמוש בתשובות יצא הגבר הצעיר לדרכו חזרה. המלך נתן לו את ביתו לאישה ומאותו הרגע היא דברה ללא שום בעיה. יחד עם הנסיכה המשיך הצעיר בדרכו הביתה.

כשספר לתנין את תשובת האסטרולוג, הודה התנין שתמיד חש לחץ תחת עור ראשו. הנסיכה חרצה בזהירות את העור ואבן יקרה גדולה וצבעונית נפלה החוצה ונצצה בשמש. התנין העביר אותם לגדה השניה והעניק להם את האבן לאות תודה.

בני הזוג המשיכו בדרכם ופגשו את הנחש. באישור הנחש הם חפרו בגבעה ומצאו את מטיל הזהב. הנחש שהרגיש חופשי אמר אתם יכולים לקחת את הזהב ונעלם בין השיחים.

בני הזוג הצעיר המשיכו בדרכם אל הכפר שם חיו בבריאות אושר ועושר שנים רבות.

אני מרגישה שהסיפור הזה הוא הסיפור שלי. גם אני הייתי במקום מאוד קשה, ויצאתי למסע. מסע שהוביל אותי ממש כמו בסיפור – למציאת אוצרות לא צפויים.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *