להפוך משבר להזדמנות

פורסם ב13/3/20

שלום חברים יקרים, במקום סיפור לשבת בחרתי היום להביא לכם קטע קצר מתוך ספר שנראה לי מתאים מאוד לימים לא פשוטים אלה. מתחתיו מתנה לשבת שמותאמת במיוחד לימים האלה ומידע על הפעילויות הבאות. שבת שלום! ורק בריאות!
הקטע הזה לקוח מתוך הספר אינטלגנציה חיובית של שירזאד צ’אמין.פרנק, מנכ“ל של חברה ציבורית, הגיע לשפל הנמוך ביותר בקריירה המזהירה שלו כאשר מניית החברה שעמד בראשה איבדה שני שליש מערכה במיתון של 2008 . הכאב שחש בגין הכישלון האישי שלו היה כה עז, שכאשר בתו בת העשר שאלה אותו מדוע הוא כל כך עצוב, הוא פשוט פרץ בבכי.הוא לא היה מסוגל להפסיק להאשים את עצמו בקריסה האיומה של החברה, ולעתים קרובות התעורר באמצע הלילה כשהוא נחוש למצוא דרך להחזיר את החברה למסלול הנכון.גם צוות הניהול הבכיר של פרנק היה נתון ללחצים אדירים. המנהלים הקדישו חלק ניכר מזמנם בניסיון למצוא אשמים ולהבין את הסיבות לכישלון. הם חששו לגורלם ולגורל משפחותיהם. הם עבדו כמעט ללא הפסקה בתקווה לשפר את המצב, אך ללא הצלחה מרובה. בדיוק אז פנה אלי פרנק לשם קבלת עזרה.בפגישתנו הראשונה ניסחנו שאלה מהותית, שנועדה לעצב ולכוון מחדש את השקפת הצוות ולקבוע מיקוד חדש למאמצי אנשיו: “מה אנחנו יכולים לעשות כדי שתוך שלוש שנים נוכל לומר שהמשבר הנוכחי הוא הדבר הטוב ביותר שהיה יכול לקרות לחברה שלנו?“המנהלים הבכירים של פרנק הביעו ספקנות כאשר הציג בפניהם את השאלה במהלך אחת מהפגישות השבועיות שלהם. אולם פרנק המשיך לשאול את אותה שאלה בפתיחת כל פגישה. בהדרגה התפוגגה הספקנות הראשונית והתחלפה בהתרגשות הולכת וגוברת.בסיוע הרעיונות שהציתה השאלה שהועלתה בפניהם, הם הצליחו לשנות באופן מהותי את הלך המחשבה שלהם: מחרדה, אכזבה, אשמה והאשמה – לסקרנות, יצירתיות, התלהבות ופעילות החלטית. צפיתי שתוך שנה הם ימצאו דרך להפוך את הכישלון הקולקטיבי שלהם להזדמנות אדירה. זה לקח להם שישה חודשים.
במצבים של אתגר וקושי, אנחנו נוטים להיות בהלך מחשבה של חרדה אכזבה, אשמה והאשמה. אני ממליצה לאמץ את הגישה של האינטלגנציה החיובית ולשאול: “מה אני אישית יכול/ה לעשות כדי להפוך את המשבר הזה להזדמנות?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *