האוצר מתחת לגשר

פורסם ב 27/8/21

הסיפור של היום הוא סיפור חסידי ששמו “האוצר מתחת לגשר” שיש לו גרסאות רבות. תודה לחברתי ציפי ממנה שמעתי אותו לראשונה.  שבת שלום!
בעיר אחת, במרחק עצום מוינה, התגורר יהודי עני, ר’ אייזיק שמו. לילה אחד, חולם אותו יהודי חלום. ובחלומו מודיעים לו, ללא צל של פקפוק, כי בעיר הבירה, וינה, מתחת לגשר פלוני העובר מעל נהר אלמוני טמון אוצר עצום ערך ובו זהב ויהלומים שלא ניתן להעריך את ערכם הכספי כלל…

החלום מציאותי היה מאד, ומחמת שהיה החלטי כל כך וברור כל כך היה ברור לו לר’ אייזיק כי אי שם מתחת לאי-זה גשר ממתין לו אוצר – ומשכך, גמלה בלבו ההחלטה לצאת לוינה, לחפש את הגשר ולקחת את האוצר שחבוי תחתיו… אומר – ועושה. ארז מעט חפציו, העמיסם על שכמו ויצא לדרכו לוינה הבירה.

לא מעט זמן ארכה לו הדרך, שכן אין הפרוטה מצויה בכיסו, את חלק הארי של הדרך הארוכה הזו עשה ברגליו, מדי פעם ריחם עליו איזה עגלון והזמינו לעלות לעגלתו עד לעיר הקרובה, וכך, לאחר מסע לא קצר – דרכו רגליו על אדמת וינה.

עוד טרם השיב נפשו מתלאות הדרך, החל ר’ אייזיק שואל למקומו של אותו גשר הנטוי על אותו נהר, ולאחר זמן קצר כבר עמד למרגלותיו. אלא שאז החלה טורדת אותו המחשבה: איך יחפור כאן, למרגלות הגשר הומה האדם, בעיבורה של עיר? והלא מייד יעצרוהו! ומיד נתן עצה לנפשו. ימתין עד רדת הלילה ואז, משתכלה רגל מן השוק, יצא אל הגשר, יחפור ויקח את אוצרו.

וכך עשה. ומשהעמיק הלילה, יצא ר’ אייזיק אל הגשר, ירד למרגלותיו והחל חופר. בתוך כך, חלף שם שומר אחד משומרי העיר, ומשהבחין באדם החופר למרגלות הגשר, עצר וקרא לעברו: “היי, מה לך חופר שם?!”

נבהל ר’ אייזיק, אולם מיד חשב כי אין בידו ברירה. יספר את האמת לשומר על מנת להפטר מחשד גדול יותר, ומי יודע? שמא יעזרו השומר ויקח לעצמו חלק מן האוצר!

עלה וסיפר לו לשומר את קורותיו, את חלומו ומסעו הארוך וכי הנה, זהו הגשר שלמרגלותיו טמון האוצר! פרץ השומר בצחוק ואמר לו “חה, אתה הפתי! ולמה זה תשים אל לב חלום לילה? שהלא אף אני, בחלומי, ראיתי והנה באיזו עיירה אחת, בביתו של איזה יהודון עני, מתחת לתנורו, טמון אוצר של זהב וכסף” ובעוד איש המשמר מספר את חלומו, ובשרו של ר’ אייזיק נעשה חידודין! הוא שומע את אותו איש משמר מזכיר את שמו, את שם עירו ורחובו, ומתאר את ביתו. שם, הוא אומר, נמצא האוצר!

מיד שב ר’ אייזיק לביתו, חפר מתחת לתנורו ומצא שם אוצר עצום של זהב וכסף.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *