הפולמוס

נשלח ב 19/2/16

לכל נזיר מובטחת אכסניה במקדש של זן אם העלה סברה בתורת בודהא וניצח בפולמוס את נזיריו. אם נוצח, עליו להמשיך בדרכו.

במקדש אחד בצפון יפן גרו יחד שני אחים נזירים. הבכור מלומד היה אך אחיו הצעיר היה גם טיפש וגם עוור בעין אחת.

בא נזיר נודד ובקש אכסניה. כיאות, קראם לפולמוס בסוגיה מסוגיות התורה הנעלה. האח הבכור, שעיף היה באותו יום מן העיון המרובה, צוה על אחיו הצעיר שילך תחתיו. “לך ודרוש פולמוס בשתיקה” הזהירו. יצאו הנזיר הנודד והאח הצעיר לחצר הפולמוסים.

אחרי זמן קצר בא הנזיר הנודד אל האח הבכור ואמר: “אחיך הצעיר ברנש נפלא. הוא ניצחני”. “ספר לי את מהלך הפולמוס” התעניין האח הבכור.

“ובכן”, ספר הנזיר הנודד “ראשית זקפתי אצבע אחת כנגד הבודהא הנאור שהוא אחד. זקף הוא שתי אצבעות כנגד הבודהא והדארמה, תורתו הקדושה. זקפתי אני שלש אצבעות כנגד הבודהא, הדארמה והסנגה, עדת חסידיו ההולכים בדרכו. אחר כך נפנף את אגרופו הקמוץ מול פני, לציין ששלשה אלה נובעים מהתגשמות אחת. כך ניצח אותי ולכן אני ממשיך בדרכי” ובדברים אלה הסתלק הנזיר הנודד.

זמן קצר אחר כך התפרץ האח הצעיר לחדר: “איה אותו ברנש?” “מסתבר שניצחת בפולמוס”, אמר הבכור. “לא ניצחתי, עומד אני לתת לו מכות נאמנות” השיב הצעיר. “ספר לי את מהלך הפולמוס” בקש האח הבכור.

“ברגע שראני זקף אצבע אחת כדי להעליבני ברמז שיש לי רק עין אחת. אני רציתי להתיחס אליו יפה ולכן הרמתי שתי אצבעות לברכו על שיש לו שתי עיניים, מה עשה אותו גס רוח? זקף 3 אצבעות לאמור שרק 3 עיניים לשנינו. נמלאתי כעס ובקשתי להטיח אגרופי בפרצופו אבל הוא נמלט ובכך נסתיים הדבר”

הסיפור נשלח אלי עי חברי היקר מושיקו והוא לקוח מהספר “סיפורי זן”


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *