ככה זה היה מאז ומעולם

נשלח ב-18/8/17

קבוצת מדענים הציבה חמישה קופים בכלוב. במרכז הכלוב הציבו סולם ועליה ערימת בננות. כאשר קוף מסוים עלה על הסולם כדי לקחת לו בננה, המדענים שפכו מים קרים על הקופים שנשארו על הקרקע.

לאחר זמן מסוים, כל אימת שקוף כלשהו נסה לעלות על הסולם, היו אוחזים בו שאר הקופים או מונעים את עלייתו לסולם באלימות. במשך הזמן הפסיקו הקופים לעלות על הסולם למרות הפיתוי של הבננות.

ואז המדענים החליפו את אחד הקופים. הדבר הראשון שהוא נסה לעשות היה לעלות על הסולם, דבר שנמנע בנחרצות ובמהירות על ידי שאר הקופים אשר היכו אותו. לאחר מספר נסיונות כואבים הפסיק הקוף המצטרף לחבורה לנסות לעלות על הסולם.

המדענים החליפו קוף נוסף אשר נסה לעלות על הסולם כקודמיו. הפעם השתתף הקוף הראשון שהוחלף בהכאת המטפס בהתלהבות רבה.

החלפת הקוף השלישי חזרה על אותו ריטואל, ובהדרגה הוחלפו שני הקופים הנוספים עד שלבסוף לא נותר אף לא קוף אחד מהקבוצה המקורית. המדענים נותרו עם חמישה קופים שלמרות שמעולם לא ספגו מקלחת מים קפואים המשיכו להכות בכל מי שנסה להגיע אל הבננות.

אם היה ניתן לשאול אותם למה הם מכים את כל מי שמנסה לעלות על הסולם, קרוב לוודאי שהתשובה הרצינית הייתה: ´לא יודע – ככה זה היה מעולם…´

אני לא יודעת אם ניסוי כזה אכן התקיים או שמישהו המציא סיפור יצירתי כדי להדגים נקודה שבעיני היא מאוד נכונה. יש לכולנו הנחות יסוד לגבי עצמנו, אחרים והעולם, שמזיקות לנו ומעולם לא בדקנו את נכונותן. הסיפור הזה יכול להיות השראה בשבילנו לשאול את עצמנו: “מה הנחות היסוד הלא בדוקות שלי שאולי עוצרות אותי מלהשיג את הבננות שאני רוצה בחיי?” מוזמנים לשתף בתשובות שלכם! אולי הן יעזרו גם לאחרים.

הסיפור לשבת היום הוא סיפור שמסתובב ברשת על ניסוי שאולי היה ואולי לא

 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *