מילים

נשלח ב 8/7/16

פעם אחת היו שתי חברות טובות. קרה מקרה ואחת מהן אמרה לחברתה משהו שפגע בה נורא. היא הצטערה מאד על מה שאמרה, והייתה מוכנה לעשות הכל בכדי לקחת את המילים בחזרה – אבל המילים כבר נאמרו, חברתה נפגעה מאד, ולא רצתה לדבר אתה עוד.

מאחר והדברים נאמרו באמת בלי כוונה רעה אלא סתם מבלי לחשוב לפני שמדברים, זה כאב לה נורא – והיא חיפשה כל דרך אפשרית כדי לכפר על מעשיה. בצר לה פנתה לאישה זקנה אחת, החכמה של הכפר, ושאלה בעצתה. הקשיבה האישה הזקנה לסיפור, והחליטה לבחון עד כמה רצינית וכנה האישה הזו בכוונתה לקבל את סליחת חברתה, ועד כמה היא מוכנה להתאמץ בשביל לתקן את אשר עשתה.

היא הסבירה לאישה שלפעמים, כדי להחזיר דברים לקדמותם, צריך לעשות מאמצים כבירים. “מה את מוכנה לעשות כדי לזכות מחדש בחברתך?” שאלה אותה הזקנה. “כל דבר! רק תגידי לי ואעשהו!” ענתה האישה. ראתה הזקנה כי היא אכן כואבת ומצטערת, והחליטה לעזור לה בדרך של לימוד.

ישנם שני דברים שצריכים להיעשות על מנת לתקן את המעוות” אמרה לה הזקנה. “שני הדברים קשים מאד לביצוע, אני מזהירה אותך מראש“.

האישה שהייתה נחושה בדעתה, אמרה לה: “אני מוכנה לכל. רק תגידי מה צריך לעשות” “הלילה” אמרה הזקנה, “קחי את כרית הנוצות הגדולה והטובה ביותר שיש לך בבית. עשי בה חור קטן ואז – עוד לפני עלות השחר, שימי נוצה אחת על מפתן כל דלת של כל בית בכפר. כשתסיימי, חזרי אלי. אם תשלימי משימה זו כראוי, אומר לך מה הדבר השני שעלייך לבצע“.

האישה רצה מהר לביתה, בחרה את הכרית הכי טובה שהייתה לה, ועל אף שהייתה חביבה עליה מאד ועלתה כסף רב, פתחה בה חור ואצה לדרכה להניח נוצה על סף כל דלת בכפר. הלילה היה קר וחשוך, אצבעותיה קפאו כשעברה מדלת אל דלת, לא פוסחת על אף אחת. הרוח הייתה כל כך חדה וקרה, עיניה דמעו ואפה נזל, אבל היא לא חדלה ממשימתה ורק שמחה שיש משהו שהיא יכולה לעשות כדי לכפר על המילים הנוראות שהוציאה מפיה.

אם רק נחזור להיות חברות טובות כפי שהיינו, זה שווה כל מאמץ“, חשבה לעצמה קצת לפני עלות השחר, הניחה את הנוצה האחרונה על דלת הבית האחרון בכפר. משם מיהרה לבית הזקנה, עייפה וסחוטה אך מאושרת

הנה, הכרית שלי ריקה! ” הראתה לזקנה את הציפה הריקה, “חילקתי את הנוצות לכל בית בכפר“. הסתכלה עליה הזקנה החכמה בכובד ראש ואמרה לה: “יפה. ועכשיו, השלב השני: לכי ואספי חזרה את כל הנוצות, והכניסי אותן שוב לציפת הכרית. כשתעשי זאת – הכל יחזור להיות כשהיה“. האישה הצעירה הייתה המומה. “את יודעת שאי אפשר לעשות את זה!” קראה לעבר הזקנה, “הרוח העיפה כל נוצה מיד כשהנחתי אותה על פתח הביתאת לא אמרת שאצטרך גם לאסוף אותן חזרה! אם זו המשימה השניה שרצית להטיל עלי – אין סיכוי! הדברים לעולם לא יחזרו לקדמותם!

אכן, זה נכון“, אמרה הזקנה. “זה ילמד אותך את השיעור: המילים הן כמו נוצות ברוח. ברגע שהן יוצאות מפינו – שום מאמץ, ולו גם הכנה ביותר י לא יכול להחזירן חזרה – לתוך פינו

אני אישית מסכימה כמובן עם המסר שעלינו להזהר במילותנו, אבל בניגוד למסר של הסיפור הזה אני גם מאמינה גדולה בכוח החרטה, הסליחה והתיקון.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *