מרק האבן

פורסם ב15.11.19

שלום חברים יקרים, הסיפור שבחרתי לשלוח לכם היום נקרא “מרק האבן” ויש לו המון גרסאות. הגרסה שלפניכם לקוחה מהאתר המקסים גולם עם שינויים קלים שלי. מתחתיו מתנה לשבת ומידע על הפעילויות הקרובות. שבת שלום!

זהו סיפור על נווד מספר סיפורים, גבר לא כל כך צעיר, שהיה עובר מכפר לכפר מגיע לכיכר הכפר מתיישב במרכזה, מסדר את הזרדים שאסף בדרך ומכין מדורה. מתרמילו היה מוציא סיר גדול שתחתיתו שחורה מהפעמים הרבות שהיתה על מדורה. הוא היה ממתין, אבל…לשנייה, כי מייד היו מגיעות נשות הכפר, כל אחת נושאת מגש עמוס במאכלים, חלק כבר מוכנים וחלק תכין ליד המדורה, הילדים היו באים בריצה ומשחקים סביב הכיכר, גם הגברים לא אחרו להגיע, הירקן היה מביא ירקות לסיר, הקצב היה מגיע עם נתח בשר גדול, הנגר היה מביא עוד עצים למדורה והאופה היה מביא לחם טרי ומריח נפלא. כולם היו מתכנסים בכיכר ובזמן שהאוכל מתבשל וריח נפלא עולה מהסיר היו מספרים סיפורים.

יום אחד הגיע מספר הסיפורים לכפר חדש. הגיע לכיכר הכפר סידר את הזרדים שאסף בדרך והדליק מדורה, הוציא מתרמילו את הסיר הגדול שתחתיתו שחורה מכל המדורות שהוא היה מונח אליהן…אבל איש לא בא. בזוית עינו ראה את הנשים נכנסות הביתה גוררות את הילדים, מגיפות דלתות וחלונות ומביטות בו רק מחריצים.

הנווד לא הבין מה קורה, מעולם לא נתקל בתגובה כזו. קשיש עבר ברחוב והנווד רצה לשאול אותו מה פשר ההתנהגות, אולם לפני שפתח את פניו, הקשיש אמר לו: “אין לך מה לחפש כאן, איש לא ישתף אותך בארוחתו ואיש לא יזמין אותך לשולחנו” אמר, והמשיך בדרכו.

מספר הסיפורים לקח אבן שהיתה מונחת לידו, ניקה ושטף אותה והכניסה לסיר, מילא את הסיר במים והניח על האש. לא עבר זמן רב וזוג מאנשי הכפר בא במרוצה “מה אתה עושה?” שאלו בפליאה. “מה זאת אומרת” היתמם הנווד, “אני מכין מרק אבן”.

“מרק אבן????” השתומם הזוג, הביטו אחד בשני במבט של.. האיש השתגע, והנווד בחיוך: “מה, אתם לא מכירים? במקום שממנו אני בא זה מרק מפורסם”. בני הזוג שסקרנותם גברה החליטו לעמוד שם ולראות את הפלא, סך הכל מרק אבן ..מרק זול למדיי, למה לא ללמוד איך עושים.

בני כפר נוספים שראו את הזוג עומד ושמעו מה נאמר, התחילו להתקבץ סביבו, כולם רוצים חלק במרק האבן, מרק פלא שכזה. כשראה הנווד שכולם מקובצים סביבו אמר בקול “זהו מרק מיוחד וטעמו נפלא” ובפנותו אל אחד מהם אמר “אבל אם אתה תביא לי כמה בצלים, המרק יהיה נפלא יותר”.

האיש היסס לשנייה אבל מייד הבין שהוא חייב להיות חלק מהמרק המיוחד ורץ לביתו, הנווד פניה אל זוג אחר ואמר להם “ואם אתם תביאו לי כמה קישואים המרק הזה יהיה לא רק נפלא, הוא יהיה מעדן” בעוד בני הזוג רצו לביתם, פנה אל אחר ואמר “ואם אתה תביא לי תפוח אדמה, המרק הזה יהיה…ללקק את האצבעות”

כך פנה אל כל אחד מהם ושלח את כולם להביא מרכיב מהמרק, פטרוזיליה, גזר ….. כל הכפר התקבץ שוב סביבו, המרק התבשל וריחות נפלאים עלו ממנו, ובזמן שכולם המתינו למרק שיהיה מוכן, התחילו לספר סיפורים…


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *