על הטוב ועל הרע


נשלח ב-14/12/18

הבעל שם טוב היה חוזר ושונה בפני תלמידיו על הצורך לברך על הטוב והרע באותה המידה ובאותה הדבקות. תלמידיו הקשו שוב ושוב ‘איך אפשר? על הטוב , זה ברור, אבל מדוע לברך על הרע?’.

משלא הצליח להסביר, החליט הבעש”ט לשלוח אותם למסע. וכך אמר להם: רתמו סוס ועגלה וצאו לעיירה קשצ’וב, גשו שם אל רב לייבל, הוא ידע להסביר לכם.

יצאו החסידים למסע הארוך והמפרך מלווים בגשם קור וסערה. כשהגיעו לעיירה מיד החלו לשאול היכן נמצא אותו רב לייבל ידוע. יהודי המקום הבודדים השתאו ואמרו, סליחה אין אצלנו שום רב לייבל. ובכלל אין לנו רב. אבל הבעש”ט בכבודו ובעצמו שלח אותנו אליו אמרו החסידים. מצטערים מאוד אמרו היהודים אבל הלייבל היחיד בעיירה שלנו הוא לייבל’ה הקבצן, יש לו איזה צריף בקצה העיירה.

בייאושם החליטו שאם כבר הגיעו עד כאן ייגשו לדבר עם לייבל’ה זה. צעדו לקצה העיירה והגיעו לצריף מט לנפול, מוקף כולו בבוץ ורק עששית זעירה מאירה את חלונו. דפקו על הדלת. איש לבוש בלויים פתח להם בחיוך. שאלו החסידים: אתה רב לייבל? חייך האיש במבוכה, ואמר: ‘אני לייבל אבל ממש ממש לא רבי’.

אבל הבעש”ט בכבודו ובעצמו שלח אותנו אליך. אמרו. מצטער אמר לייבל’ה אני את הבעש”ט לא מכיר ולא פגשתי מעולם. אבל הוא גם אמר שאתה תדע להסביר מדוע יש לברך על הטוב ועל הרע כאחד. אמרו החסידים כמעט בדמעות.

האיש פרץ בצחוק גדול ואמר: תראו עכשיו ברור לי שמדובר בטעות, מפני שלי מעולם לא קרה שום דבר רע. בואו תיכנסו אכין לכם כוס תה.

הסיפור הזה מדגים בצורה מקסימה איך תפיסת המציאות שלנו תלויה בחשיבה שלנו. בקורס הוידאו “איך יוצרים אושר” אני מלמדת שלב אחרי שלב איך משנים את החשיבה מחשיבה שודדת אושר לחשיבה תומכת אושר.

סיפור חסידי אותו שלח לי ידידי Ofer Inov שכתב לי ששמע אותו מפי דודו אריה ממבוש ז”ל.

 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *