שידוך משמיים

נשלח ב- 23/2/18

מסופר על רב אחד שהיה צולע, אך חכם מאוד. אנשים באו מכל הארץ לשמוע את דבר התורה מפיו ולקבל ברכה ועיצה טובה. הוא היה חכם, עשיר, צעיר ו…רווק. הרבה מאוד שדכנים ניסו לשדך לו בחורות נפלאות. אך לכולם סרב בטענה שיש לו שידוך השמיים וכשהוא יגיע הוא יידע!

השמועה עברה בכל הארץ עד שהגיעה לכפר מרוחק בו גר טוחן ולו בת יפיפיה, חכמה וכבר לא כל-כך צעירה, וכמובן שלא נשואה כי נדוניה לא היתה…

ניסה הטוחן את מזלו ורתם את סוסתו הזקנה לעגלה הרעועה שלו ורכב משך 3 ימים ו3 לילות עד שהגיע לבית הרב. את פניו קיבל עוזר הרב שהובילו אל משרד הרב. שם ישב הרב מאחורי שולחן גדול וקיבל את הטוחן בעיניים מאירות : סוף-סוף באת, מדוע חיכית כל כך הרבה זמן? עם בתך אתחתן בעוד חודש… חזור אלי איתה.

הטוחן לא הבין מאין יודע הרב כל-זאת והוא אפילו לא הציג את עצמו בפניו, אך מרוב אושר הסכים מיד וחזר לביתו. והסוסה הזקנה אפילו לא הספיקה לנוח…

כשסיפר הטוחן לבתו על הרב, הוא אמר לה כמה יפה קולו כקול-פעמונים… וכמה נאה הוא וכמה חכם הוא ועשיר! בתו זרחה מאושר וספרה את הימים לקראת החתונה בהתרגשות. וכשהיגיע הזמן, רתמו את הסוסה הזקנה לעגלה הרעועה וארזו את הנדוניה שלא היתה…ויצאו לדרך.

כשהגיעו לבית הרב, גילו שהבית מחולק לשתי עזרות : נשים וגברים, כמקובל. את בת הטוחן קיבלו הנשים שהלבישו אותה שמלת כלה מפוארת, קישטו אותה בתכשיטים רבים איפרו אותה מדהים והיא הרגישה נסיכה מאושרת – היפה בעולם!! אך סקרנותה היתה רבה ובתירוץ כלשהו היא הלכה לכיוון עזרת הגברים. פתחה את הדלת וראתה אותו- הוא ישב במרכז החדר, זקוף, ונאה קולו היה באמת כקול-פעמונים… כל הגברים הביטו בו במבט מעריץ, ולאושרה לא היה גבול… אבל אז הוא הבחין בה!

הוא חייך אליה וקם מכסאו הוא רצה להתקדם לעברה וצלע צליעה נוראה ואיומה, כל גופו התעוות בהליכה… בת הטוחן לא האמינה למראה עיניה – היא שכולם העריצו את יופיה תתחתן עם צולע!!! איך ייתכן…! היא ברחה לחדר קטן וריק, ובכתה שם מרה, לפתע שמעה דפיקה בדלת ואת קול הרב (אי אפשר לטעות בצליל קולו) “פתחי לי את הדלת, את בביתי ואת כלתי ואת חייבת!” היא ידעה שהוא צודק, נגבה את דמעותיה ופתחה לו את הדלת.

הרב ביקש ממנה לפתוח את דלת הארון הישן, שעמד בפינת החדר. היא נגשה לשם מיד, וכשפתחה את הארון, ראתה ראי גדול והיה בו משהו מוזר, הוא ממש זרח… בת הטוחן נעמדה לפניו והביטה בו. להפתעתה היא ראתה את עצמה, לבושה בבגדיה הפשוטים, עורה צרוב מהשמש, עדות לעבודות קשות, פניה עייפים ועצובים ורגליה אינן שוות, נסתה לזוז ובראי ראתה צליעה ברורה. הרב ניגש ועמד לצידה ובראי הוא היה נאה,גאה וזקוף שתי רגליו שוות.

ברגע זה הרב דיבר: כשהייתי עוד בשמיים, ניגש אלי המלאך גבריאל וסיפר לי על התפקיד החשוב שיהיה לי כאן. הוא הראה לי גם את השידוך-משמיים שלי ואת נראית בדיוק כך… ראיתי כמה את ענייה וכמה הצליעה מאמללת את חייך וביקשתי ממנו שייקח ממך לפחות את הצליעה וייתן אותה לי, שחייך יהיו יפים יותר ומאושרים יותר. ואני כבר אדע איך להסתדר עם זה…

את הסיפור מצאתי באתר הסיפורים הנפלא גולם. הוא נקרא “שידוך משמים”.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *